Природниот прираст и натаму е негативен, намален е бројот на бракови

1 min read

Во првото тримесечје од 2022 година, во Македонија се евидентирани 4.009 живородени деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот број е зголемен за 2,9 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во првиот квартал од годинава умреле 7.427 лица, што е зголемување од 7,2 отсто во однос истото тримесечје од 2021 година. Од починатите, 12 се доенчиња.

Природниот прираст е -3.418, што значи дека за толку лица е помал бројот на живородените деца од бројот на умрените лица.

Во ова тримесечје од годината се склучени 2.468 бракови и нивниот број е помал за 8,4 отсто во споредба со  истиот период од 2021 година. Во истиот период се добиени 459 извештаи за разведени бракови.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Елен Деџенерис со солзи во очите ја водеше последната епизода од шоуто

Следно

Притвор за осомничен за семејно насилство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian