Одбојкарите нема сили за пресврт, загубија во пет сета на гостувањето кај Романија

1 min read

Одбојкарската репрезентација на Македонија доживеа пораз од 3:2 во сетови и тоа со сета 25:22, 25:17, 23:25,19:25, 15:13 на гостувањето кај Романија во рамки на второто коло од Европската сребрена лига.
Одбојкарите губеа со 2:0 во сетови, успеаја да се вратат и да се изборат за одлучувачки петти сет во кој по голема борба загубија со 15:13.

Избраниците на селекторот Ратко Павличевиќ лошо го започнаа мечот во Галати и по два сета имаа негатива од 2:0, но во третиот сет заиграа далеку подобро и најавија дека нема лесно да се предадат.

Иако губеа се до финишот од сетот, македонските одбојкари успеаја да направат пресврт и да слават со 23:25. Одличната игра продолжи и во наредниот сет кој одбојкарите го добија со 19:25 и се изборија за одлучувачки петти сет во кој немаа сили да направат целосен пресврт и на крајот загубија со 15:13.

Капитенот Никола Ѓоргиев беше најдобар со 11 освоени поени, додека кај Романија се истакна Адриан Ачобаниети со исто така освоени 11 поени.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Почина поранешниот албански претседател Бујар Нишани

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Се ожени синот на Драган Спасов Дац: Уникатен брачен пар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian