ФОТО | Првата трансродова кукла во чест на Лаверн Кокс: Барби ги поместува границите

1 min read

Актерката Лаверн Кокс која се прослави со популарната серија на „Netflix“ насловена „Orange Is the New Black“, била воодушевена од идејата да биде пример за првата трансродова кукла Барби.

49-годишната актерка сака да им покаже на децата дека има надеж и можност да бидат свои. Имено, Лаверн Кокс е американска актерка и ЛГБТИ активистка. Таа се истакна со улогата на Софи Бурсет во „Orange Is the New Black“, со што стана првата трансродова личност која беше номинирана за наградата „Primetime Emmy Award“ за глума.

„Она што најмногу ме возбудува за нејзиното присуство во светот е тоа што младите транс луѓе можат да ја гледаат, купуваат и играат со неа. Ќе знаат дека постои Барби со која можат да се поистоветат“, изјави актерката за магазинот „People“.

Барби ги поместува сите граници од година во година, па така и со оваа кукла. Брендот стана свесен колку е важно секој да биде прифатен и да се чувствува еднакво. Куклата „Laverne Cox Barbie“ е достапна онлајн на американскиот пазар за 40 долари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО| Очаен навивач на Ливерпул: Не сакам да го гледам финалето, сакам да си одам дома

Следно

Куртоа: Во Англија не ме почитуваа доволно

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian