Дебакл на фаворитките на Ролан Гарос, само една тенисерка од топ 10 остана да се бори за трофејот

1 min read

Паула Бадоса и Арина Сабаленка се последните фаворитки што испаднаа на Ролан Гарос ѝ и го отворија патот кон титулата на првата носителка Ига Швјонтек.

Бадоса при водство од 3:6,1:2 на Вероника Кудерметова го предаде мечот поради болки во коленото.
Кудерметова во осминафиналето ќе игра против подобрата од дуелот меѓу Елена Рибакина и Медисон Киз.

Без пласман во осминафиналето остана и седмата носителка Арина Сабаленка која загуби од Италијанката Камила Џорџи со 4:6,6:1,6:0. Ова е прв пласман за Џорџи во осминафиналето на Ролан Гарос каде ќе се сретне со Дарија Касаткина која беше подобра од Шелби Роџерс со 6:3,6:2 .

Пласман во осминафиналето обезбеди Џесика Пегула и тоа со победата од 6:1,7:6 и следна противничка ќе и биде Романката Бегу.

Во машка конкуренција, фаворитите немаат проблеми на стартот од Ролан Гарос. Данил Медведев со 6:2,6:4,6:2 го победи Кецмановиќ, Циципас му дозволи на Имер да освои само пет гема (6:2,6:2,6:1), Андреј Рубљов загуби сет против Чилеанецот Гарин (6:4,3:6,6:2,7:6).

Пласман во следната рунда обезбедија и Марин Чилиќ кој кој со 3:0 го победи Жил Симон како и Хуберт Хуркач кој беше подобар од Гофан.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

АНАЛИЗА | САД ја ставаат во погон булдожер-дипломатијата

Следно

Хелен Мирен и Енди Мекдауел воодушевија на Канскиот филмски фестивал: Заиграа на црвениот килим

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian