АД ЕСМ: Мицкоски покажува незнаење од неочекувани размери за производството на струја

1 min read

АД ЕСМ со соопштение реагираше на  денешната прес-конференција на  лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кое го пренесуваме во целост:

Го потсетуваме Христијан Мицкоски дека АД ЕСМ произведува електрична енергија за граѓаните, односно за домаќинствата, а не за општините или некакви малверзации од општини. АД ЕСМ е заштитник на цената на електричната енергија и гарант за спречување ценовен шок за граѓаните. АД ЕСМ испорачува енергија кон ЕВН Хоум по регулирана цена се со цел високите пазарни цени на берзите да не ги погодат граѓаните. Незнааењето или злонамерноста на Мицкоски се недозволиви во овие размери. АД ЕСМ ја надмина енергетската криза со која се соочи државата без ниеден ден рестрикција на струја и без запирање на испораката, вложувајќи ги сите сили и со голема поддршка од Владата.

На крајот, не е јасно што сака Мицкоски да покаже со тоа што пред камерите ги држи фотографиите од поплавениот рудник Суводол, кои АД ЕСМ денеска ги испрати до сите медиуми со цел информирање на јавноста. Доколку Христијан Мицковски се сити на работниците во поплавените рудници кои ги презедоа и ги преземаат сите дејства за канализирање на природните води, се со цел да ги искористи условите на работниците и рудниците за да нанесе штета на раководството или на државните структури, тоа е за секаква осуд.

АД Електрани на Северна Македонија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Кога ќе ги земам, се чувствувам како да ми ги позајмиле“: Канје Вест запеа за неговите деца

Следно

Голема крводарителска акција во просториите на Град Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian