Во војната во Украина досега убиени над 4.000 цивили

1 min read

Повеќе од 4.000 цивили се убиени во Украина од почетокот на руската инвазија врз таа земја на 24 февруари, иако реалната бројка е веројатно многу поголема, соопшти денеска Канцеларијата на ОН за човекови права (ОХЦР).

Според податоците на ОХЦР, која има десетици набљудувачи во Украина, загинале вкупно 4.031 цивил, меѓу кои и речиси 200 деца.

Повеќето се убиени од оружје со голем дострел, како што се тешки артилериски гранати или при воздушни напади.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски: Покачување на платите на универзитетските професори ќе има од септември

Следно

Македонскиот репрезентативец Пешевски е нов играч на Е. Пелистер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian