Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

1 min read

Соборот на Украинската православна црква денеска изрази несогласување со ставот на рускиот патријарх и на цела Русија, Кирил во однос на конфликтот во Украина и усвои измени на уставот на УПЦ, што значи нејзина целосна независност.

„Ние не се согласуваме со ставот на московскиот патријарх Кирил… за војната“, се вели во соопштението на црквата по одржувањето на соборот фокусиран на руската „агресија“ против Украина, каде што прогласи „целосна независност и автономија на Украинската православна Црква“.

Соборот усвои соодветни измени на уставот за управување со УПС, што значи негова целосна независност и самостојност, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на УПС.

kurir.mk

Претходно

Бугарите имаат уплав од македонизмот, вели Зоран Иванов

Следно

Малдини: Златан нема намера да се пензионира

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian