„Слободен печат“: Клучот е во приврзокот!

4 mins read

Во печатеното викенд-издание на „Слободен печат“ можете да прочитате:

 

Хроника

Финансиската полиција уапси директори на „ЕВН Електрани“: Поранешни функционери на  ВМРО-ДПМНЕ  жнееле евра на „Делчевски ниви“?

-Според истражителите, парцелите биле продадени на ЕВН Електрани по цена од околу 800 денари за метар квадратен, а сопствениците на дел од земјиштето само три недели претходно го купиле по цена од 15 до 20 денари за м2.

-Осомничени се Игор Гиевски, поранешен лидер на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Мирослав Митровски, син на Сокол Митровски, Дарко Тодоровски, поранешен општински советник во Делчево, Орце Тодоровски Ефто, близок пријател на Мицкоски, брачната двојка Влатко и Марија Илиевски и бизнисменот од Делчево, Дарко Ќурчиски.

 

 

Вонреден коалициски совет во Софија: Петков ќе ги информира бугарските партии до каде се преговорите со Македонија

-Петков најави свикување состанок на коалицискиот совет при посетата на Рим и Ватикан на 24 мај, како и информација од бугарското МНР за текот на разговорите со Северна Македонија.

 

 

Црвенковски на дебата за надворешната политика: Договорот со Бугарија со таква содржина беше грешка, ги влоши односите

– Македонската јавност и македонското општество во целина треба да се подготви, и од страна на власта и од страна на опозицијата, дека блокадата од Бугарија може да потрае подолг временски период и дека поради тоа нема да ги почнеме преговорите со Европската Унија, рече поранешниот претседател Бранко Црвенковски.

 

Економија

Институт „Фајненс тинк“: Буџетската дупка од 900 милиони евра да се финансира со странско задолжување

– Според „Фајненс тинк“, ревидираните макроекономски проекции во ребалансот, 3,2 отсто раст на БДП за 2022 година и 7,2 процента раст на трошоците за живот, се оптимистички

 

Скопје

Црвен крст на Град Скопје со помош за стотици бездомници кои и ова лето ќе го дочекаат под отворено небо

– Пунктот при Црвениот крст во Момин Поток, кој работи во текот на целата година, е место каде што сервисните услуги на бездомните лица им се даваат во среда кога се услужуваат 60 лица и во петок кога се услужуваат 100 лица.

 

Спорт

Лига на шампиони, судир на титаните во Париз: Реал Мадрид и Ливерпул во битка за европскиот трон

-Во финалето на Лигата на шампионите ќе играат екипи „тешки“ 19 европски титули, Реал Мадрид ќе игра за 14 трофеј, а Ливерпул ќе се бори за седмиот. Ова ќе биде трето меѓусебно финале на шпанскиот и англискиот тим во најквалитетното европско натпреварување.

 

Еспресо

Внуката на Ѓорѓија Пулевски, преубавата Ана, ја освојува и Германија како лекарка на Црвениот крст

-Ана Коцева е поранешната манекенка, а денес е лекарка во Германија каде што „младите лекари имаат почит и можност за напредок“.

 

Специјален прилог „Културен печат“

Интервју со Петар Пеца Поповиќ, новинарска легенда: Ми останаа само спомени и куп банкротирани соништа

Во организација на „Спона“ – Српски културно-информативен центар во Македонија, на 1 јуни во „Буква“ (19.30 часот), Пеца Поповиќ ќе го дополни својот замислен мозаик со уште едно важно камче, бидејќи Скопје отсекогаш претставувало важна станица во неговиот живот.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шампионски ритам на Ѓоковиќ, Бедене не беше достоен ривал на „Ролан Гарос“

Следно

САД воведоа санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Kореја

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian