Се укинува „бензискиот туризам“ во Унгарија, само Унгарците ќе купуваат бензин по намалена цена

1 min read

Унгарците од денес можат да купуваат гориво по намалена цена, а автомобилите со странски регистарски таблички по пазарна цена, изјави шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Со оглед на тоа што цената на горивото во Унгарија е најниска во Европа, „бензинскиот туризам“ процвета по должина на границата, па ни се заканува недостиг, изјави Гергели Гуљас.

„Странските купувачи го користат фактот што Унгарија може да ја одржи цената на горивото на 480 форинти (околу 1,23 евра), а во Европа е 700-900 форинти (од 1,79 до 2.30 евра)“, рече тој на прес-конференција.

За да се спречат овие злоупотреби, само автомобилите со унгарски регистрации ќе можат да купуваат гориво по 480 форинти за литар односно 1,2 евра.

Другите ќе ја платат пазарната цена, додаде Гуљас.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се чистата реквизитете за игра во општина Аеродром

Следно

Рак на белите дробови: Дали пушачите се поподложни на оваа болест?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian