Кулеба: Пристигнува уште тешко оружје од САД

1 min read

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба денеска по телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен соопшти дека во Украина пристигнува уште тешко оружје.

Тешкото оружје е на врвот на агендата на Киев и ни доаѓаат повеќе испораки“, напиша Кулеба на Твитер.

Досега Вашингтон одбиваше да испорача напредни повеќекратни ракетни системи со долг дострел на Украина поради страв дека тие би можеле да бидат искористени за напад на руска територија, што би го ескалирало конфликтот, пренесе „Танјуг“.

kurir.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ уценува со барањето за лидерска средба, вели потпретседателот на СДСМ, Костадинов

Следно

Мисајловски: Ако падне Џафери, паѓа Владата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian