Ковачевски: Покачување на платите на универзитетските професори ќе има од септември

1 min read

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на новинарско прашање одговори дека покачувањето на платите на универзитетските професори е веќе планирано во буџетот и тоа од месец септември.

„Го видов писмото од универзитетските професори и контактирав со нив и ги информирав дека покачувањето на платите е предвидено во Буџетот од септември. Точно е дека во целиот образовен сектор треба да се покачат платите и доколку го погледнете буџетот во тој дел ќе видите дека од година во година се зголемува износот во однос на платите во високото образование“, истакна премиерот Ковачевски.

Ковачевски уште додаде дека, освен за платите, има раст и за инвестициите во образованието и науката.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Почина мајката на Алек Болдвин: Таа живееше живот на борец

Следно

Во војната во Украина досега убиени над 4.000 цивили

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian