Фотографијата која е прогласена за оптичка илузија на годината

1 min read

Фотографијата која беше објавена пред неколку години на социјалните мрежи, на која на прв поглед се гледа толпа луѓе која се забавува на концерт, повторно се прошири на интернет и одново збуни илјадници луѓе.

На прв поглед многумина мислат дека станува збор за публика и бина, односно некој концерт, а не на поле со памук и машини.

Фотографијата ја направил Мичах Хорн, фотограф од Тексас кој ги сликал машините за собирање памук, но тогаш не очекувал дека неговата фотографија ќе стане вирална и прогласена за најдобра оптична илузија на годината.

Повеќето луѓе на фотографијата прво ја гледаат толпата луѓе на концертот, но луѓето не се луѓе, туку всушност тоа е памук, а светлата и бината, всушност се машина за собирање на памукот.

„Ми беше потребно некое време да сфатам“, „Се уште гледам ситни луѓе“, „Прво помислив дека ова е концерт“, се само некои од бројните коментари

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шишковски: Ќе го оставиме срцето за Македонија на натпреварите во Лигата на нации

Следно

Бугарите имаат уплав од македонизмот, вели Зоран Иванов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian