Антивладини протести во Молдавија

1 min read

Стотици поддржувачи и членови на опозициската Комунистичка партија на Молдавија и на партијата „Шор“ се собраа на антивладин протест пред зградата на Владата во Кишињев.

Демонстрантите извикуваа „Оставка!“ и „Долу влада!“.

– На власт дојдоа неписмени и неспособни лица… Ние сме тука за да кажеме: „Оставка!“, изјави пред присутните, пратеничката Елена Бондаренко.

Таа додаде дека една година по доаѓањето на власт на Партијата за акција и солидарност, гледаат само „сиромаштија и раст на цени“.

Претходно, слични собири се одржаа и пред Парламентот и пред некои министерства.

Протести одржа и опозициската Социјалистичка партија на Република Молдавија, барајќи оставка од Владата на Наталија Гаврилица и на претседателката Маја Санду. (МИА)

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Османи на средба со Кулеба во Киев: Поддршка за интегративниот процес на Македонија и на Украина

Следно

Неколку сообраќајни несреќи низ цела Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian