109 нови случаи на ковид-19, нема починати

2 mins read

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.062 тестови, а регистрирани се 109 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 77, Битола – 14, Охрид – 6, Прилеп – 3, Штип и Берово – по 2, Куманово, Тетово, Кавадарци, Струга и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (109), регистрирани се 14 реинфекции.

Регистриран e 91 оздравен пациент од: Скопје – 67, Битола – 10, Прилеп – 3, Кавадарци – 2, Охрид, Штип, Куманово, Кочани, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.062 тестови преку: ИЈЗ-131, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–69, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-32, Биотек-31, Систина-40, лабораторија Лаор-15, Синлаб-2, Ремедика – 9, Плодност-8, Генеа-10, Никоб Лаб-42, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-8, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 491.

Досега во земјата се направени вкупно 2.051.008 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.701, бројот на оздравени пациенти е 301.819, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 582.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 146750, Активни 394
Куманово 16674, Активни 8
Битола 15641, Активни 57
Прилеп 14207, Активни 10
Тетово 13476, Активни 7
Кавадарци 10682, Активни 7
Велес 9789, Активни 6
Гостивар 9607, Активни 4
Охрид 8911, Активни 23
Струмица 8072, Активни 1
Штип 8060, Активни 21
Кичево 5649, Активни 9
Кочани 5090, Активни 0
Струга 4725, Активни 1
Гевгелија 4420, Активни 2
Неготино 3690, Активни 3
Ресен 2749, Активни 10
Свети Николе 2632, Активни 4
Радовиш 2531, Активни 1
Крива Паланка 2415, Активни 0
Делчево 1985, Активни 1
Берово 1681, Активни 7
Дебар 1677, Активни 2
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1394, Активни 1
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 929, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 0
Македонски Брод 738, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 1
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се топи и „скока“ во уста: Беспрекорен рецепт за италијанскиот специјалитет салтимбока!

Следно

Украдени уметнички слики од канцеларијата на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian