Украинската армија тврди дека во руски напади се убиени петмина цивили, 12 се ранети

1 min read

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се ранети во напад на руските сили на повеќе од 40 градови во Донбас, тврди украинската армија.

„Окупаторите гранатираа повеќе од 40 градови во регионите Доњецк и Луганск и уништија или оштетија 47 цивилни згради, вклучувајќи 38 куќи и едно училиште. Пет цивили загинаа во гранатирањето, а 12 се ранети“, соопштија украинските вооружени сили на „Фејсбук“.

Во соопштението на армијата се наведува дека биле одбиени десет напади на руската армија, а уништени се четири тенкови и четири дронови. Исто така, се тврди дека загинале 62 непријателски војници.

Во објавата не се прецизира кога се случиле нападите.

kurir.mk

Претходно

Пратениците се враќаат во подновената пленарна сала, прв тест за модерната опрема – пратеничките прашања

Следно

„Саем за кариера 2022“ денеска во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian