Муцунски: Поголема енергетска ефикасност во Аеродром – фотоволтаиците во основните училишта почнаа со работа

1 min read

Градоначалникот на општина Аеродром на својата фејсбук страна објави дека со работа започнале фотоволтаиците поставени во основните училиште. На овој начин општината ќе ја унапредува животната средина, ќе произведува електрична енергија и штеди средства. 

Македонија располага со 300 сончеви денови годишно, а истото мораме да го искористиме. Токму затоа, поставувањето фотоволтаици на сите основни училишта, како и на дел од градинките во нашата општина е од огромно значење, напиша Муцински на фејсбук. 

Тој потенцираше дека преку фотоволтаиците веќе започнало да се произведува струја на неколку училишта, а се очекува во наредните неколку денови истото да се случи и на останатите.

Низ овој процес и инвестирањето во обновливи извори на енергија, Општината ќе даде сериозен придонес во зачувувањето на животната средина, како и во кратењето на дополнителните трошоци со кои сите се соочуваме во време на енергетската криза, додаде тој. 

На овој начин Општина Аеродром ќе ги намали трошоци за електрична енергија во услови на криза.

– Проектот „Еко-дром“ кој го најавивме во предизборието започнуваме интензивно да го реализираме и Општина Аеродром станува зелена општина, заклучи Муцунски во својата фејсбук објава. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Во Велика Британија се воведува еднократен данок за компаниите за нафта и гас и финансиска помош за сиромашните

Следно

Србија ја ограничи цената на шеќерот и извозот на пелети

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian