ФОТО | Џони Деп се појави на судење со кравата што ја добил на подарок од Вучиќ

2 mins read

Холивудската парница на векот, помеѓу Џони Деп и Амбер Херд трае веќе неколку недели. Поранешните сопружници се тужат меѓусебно, а во најновиот развој на судењето манекенката Кејт Мос сведочеше во полза на актерот.

На истото рочиште, во кое Кејт Мос ги негираше гласините стари две децении, дека Џони ја турнал по скали, актерот носеше посебен моден детаљ. Тој беше стилизиран со вратоврската што ја доби за време на неговиот престојот во Србија. Имено, автентичната вратоврска е од понудата „Мозаик“, од колекцијата на Храмот Свети Сава, а цената на вратоврската е 10.000 српски динари или околу 5.200 денари.

Фото: EPA-EFE/EVELYN HOCKSTEIN / POOL

Вратоврска е инспирирана од деталите на мозаикот на храмот Свети Сава. Тим руски мозаичари работеле на Христовиот Мозаик во 2020 година за да ја спроведат визијата на рускиот академик и уметник Николај Мухин.

„Мозаик вратоврската е дел од колекцијата мозаик и е изработена од природна свила. Инспирирана е од детали од мозаикот на храмот Свети Сава“, стои во описот на веб-продавницата.

Фото: Веб-страница,hramsvetogsave /принтскрин

Српскиот претседател Александар Вучиќ во февруари годинава го одликуваше холивудскиот актер Џони Деп. Актерот дојде во Белград каде што добил златен медал за заслуги во културата и јавната дејност, како и за промоција на Србија во странство.

Потоа рече дека во Србија има голема страст за речиси се, а спомена и ќебапи и ракија. Што се однесува до искуството со Србија, тој вели дека таму не добил ништо друго освен подароци.

Александар Вучиќ на крајот на минатата година на социјалните мрежи се пофали дека Џони Деп му подарил интересен подарок.

„Почестен сум со доаѓањето на Џони Деп во нашата земја, особено сум му благодарен за прекрасниот подарок Џони Паф – Тивко врабец, што го добив“, напиша Вучиќ покрај фотографијата што ја сподели на која ја гледа шарената фигура со восхит.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Официјално: Андонова го продолжи договорот со Леванте

Следно

Шведска ги отфрла тврдењата на Турција дека Стокхолм го финансира тероризмот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian