Во Сараево евакуирани основни училишта по дојава за поставена бомба

1 min read

Стотици ученици од четири основни училишта во главниот град на БиХ, Сараево денеска се евакуирани по дојави за поставени бомби.

Училиштата преку електронска пошта биле известени дека во објектите е поставена бомба, а учениците и наставниците, од превентивни причини, веднаш се евакуирани.

На терен е полицијата која проверува дали заканата е реална. Во изминатиот период во Сараево зачестија дојавите за бомби, а досега биле лажни. Цели на анонимните закани, покрај училиштата се и судовите.

И во Србија во изминатите два месеци зачестија дојавите за бомби, пред сè во училиштата, но и во други институции.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Четиринаесетгодишник осомничен за разбојништво во Скопје

Следно

Мурињо за фијаското на Манчестер јунајтед: Жал ми е што бев во право

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian