Пливачите на Скопје освоија 20 медали на меѓународниот натпревар „Бања Лука Опен“

1 min read

Сара Јанковиќ на меѓународниот пливачки натпревар „Бања Лука Опен“ запиша рекорди во дисциплините 50 и 100 метри градно.

На 50 метри градно имаше време од 34,28 секунди за нов кадетски, младински и сениорски рекорд, а на 100 метри градно нејзиниот резултат е 01:16,06 мин. за нов кадетски и младински рекорд.

Освои прво место во 50 градно квалификации, а второ место во финалето, „златна“ беше на 100 метри во квалификациите и во финалето. Потоа второпласирана на 400 метри слободно, како и на 1500 метри апсолутна категорија.

Во продолжение успесите и резултатите на останатите натпреварувачи на ПК Скопје во Бања Лука, Босна и Херцеговина:

Петар Атанасовски
400м слободно 2 место

Марко Ѓузиќ
400м мешано 3 место

Катја Танаскоска
200м грбно 3 место

Димитар Бошнаков
400м слободно 3 место

Борјан Давковски
200м градно 3 место

Емил Суботиќ
400м мешано 1 место
100м делфин 2 место
50м грбно 2 место

Давид Неделковски
100м делфин 1 место
200м делфин 1 место

Дарјан Андреев
100м делфин 1 место
200м делфин 2 место
50м делфин 3 место

Ведран Андреев
100м делфин 3 место

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се работи на целосно осветлување на катните гаражи во Скопје, а ќе има уште една новина

Следно

Експертка сведочеше за Амбер Херд и откри спојлери за „Аквамен 2“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian