Кулеба го критикува НАТО дека „буквално ништо“ не прави за да ја запре руската инвазија

1 min read

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска го обвини НАТО дека „буквално ништо не прави“ за спречување на руската инвазија, истовремено пофалувајќи ја ЕУ за нејзините „револуционерни“ одлуки да го поддржи Киев.

– НАТО како сојуз, како институција е целосно настрана и не прави буквално ништо. Жал ми е што го кажувам тоа, истакна Кулеба на Светскиот економски форум во Давос.

Тој го пофали Брисел за неговите „револуционерни одлуки, кои дури и тие самите не очекуваа да ги направат“.

kurir.mk

Претходно

Пендаровски во Давос се сретна со сопственикот на Манчестер Јунајтед, Аврам Глејзер

Следно

Бугарската полиција пронајде седум тела во шума кај Софија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian