Албанската полиција депортира 80 навивачи на Рома

1 min read

Осумдесет навивачи на Рома беа депортирани во Италија по нередите во Тирана во пресрет на вечерашното финале од Лигата на конференции во кое ќе се сретнат „римската волчица“ и Феенорд.

Според заменикот на тиранската полиција Алберт Дервиши, две одделни групи холандски и италијански навивачи се судриле со полицијата во вторникот, при што биле повредени 19 полицајци и пет цивили.

Тој изјави дека во притвор се 48 навивачи на Рома и 12 навивачи на Феенорд и истакна дека секој од уапсените ќе се соочи со казна затвор од седум години.

– Решени сме да гарантираме ред и безбедност, да спречиме уништување на имот и да обезбедиме нормално одржување на натпреварот – изјави Дервиши.

Фудбалерите на Рома и Феенорд ќе играат вечерва од 21 часот во Тирана во финалето на Лигата на конференциите. Натпреварот се игра на Националниот стадион со капацитет од 20.000 седишта, а се очекува пристигнување на 100.000 навивачи на двете екипи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Столтенберг: НАТО непоколеблив во поддршката на мирот на Западен Балкан

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Мистеријата на Атлантида: Шест теории за легендарната цивилизација

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian