Заев: Со томосот што СПЦ го упати до Вселенската патријаршија, не постои пречка за прогласување на афтокефалност на МПЦ-ОА

1 min read

Македонскиот народ и сите граѓани на Северна Македонија, сите заедно одлучивме да живееме во мир, единство, слога и напредок. Одлучивме да решаваме проблеми и да создаваме иднина, сподели на Фејсбук поранешниот премиер Зоран Заев по веста дека СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА.

СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

„Договорот од Преспа, членството во НАТО, Отворен Балкан и политиките на добрососедство се причината зошто од денес македонскиот народ нема проблем ниту со името на својата македонска земја, ниту со својата Македонска православна црква – Охридска архиепископија, ниту со својата безбедност и сигурност, истакнува тој.

Живееме и ќе живееме во слога со нашите балкански браќа и сестри, целосно ја заокружуваме нашата духовна и државна независност. Со благословот и томосот за афтокефалност на МПЦ-ОА што Српската православна црква го упати до Вселенската патријаршија веќе не постои ниту една пречка и очекуваме патријархот Вартоломеј да ја прогласи МПЦ-ОА и официјално за афтокефална“, напиша Заев.

ГАЛЕРИЈА | Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски” во Скопје

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Демонстранти упаднаа на Канскиот филмски фестивал со огромен транспарент и димни бомби

Следно

Марихуана и амфетамин пронајдени во дом на 65-годишен скопјанец

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian