Втор случај на лепра во Грција

1 min read

Во болницата во градот Патра, хоспитализирана е 65-годишна жена со лепра, објави грчката државна телевизија ЕРТ, а според медиумите, ова воедно е и втор случај на лепра во државата, јави дописничката на МИА од Атина.

Според ЕРТ, жената која е по потекло од Албанија е изолирана во Клиниката за дерматологија, а во болницата се преземени сите неопходни мерки за спречување на ширењето на болеста.

Пред неколку дена, грчките медиуми објавија дека случај на лепра бил регистриран во атинска болница.

Професорот по микробиологија во конкретната болница Спирос Пурнарас, за грчките медиуми го потврди случајот и рече дека повремено постојат случаи, имало и во 2020 година и не е потребна загриженост.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Уапсен малолетен разбојник на Бит Пазар

Следно

Официјално: Мазрауи од Ајакс во редовите на Баерн Минхен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian