87 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.05.2022) во периодот од 07.00 до 11.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи.

При контролата санкционирани се 87 возачи, од кои 27 на територија на СВР Тетово, 14 на територија на СВР Скопје …

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли.

-Апелираме до возачите секогаш да ги пропуштаат пешаците, односно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Исто така, апелираме и до пешаците да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, да придонесеме за побезбедни сообраќајници, велат од МВР. 

skopjeinfo.mk

Претходно

УНИЦЕФ: Прекумерната потрошувачка од богатите земји ја уништува светската животна средина

Следно

Во Словенија потврден првиот случај на мајмунска сипаница

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian