Осум милиони раселени лица поради војната во Украина

1 min read

Последните податоци на ОН покажуваат дека осум милиони луѓе биле принудени да се раселат поради воените дејствија во Украина, од кои повеќе од шест милиони ја напуштиле земајта.

Извештајот на Агенцијата за бегалци при ОН покажува дека бројот луѓе принудени да бегаат од конфликти, насилство, кршење на човековите права и прогон ширум светот за прв пат ја надминал границата од сто милиони.

„Сочувство постои и ни е потребен сличен ангажман и за сите други кризи низ светот. Но, на крајот на краиштата хуманитарната помош е палијативно решение, а не лек. Мирот и стабилноста се единствениот одговор за сменување на негативниот тренд, за невините луѓе да не бидат приморани да избираат меѓу живот во опасност и оној во егзил“, рече Гранди.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски во Ватикан и Рим во чест на Денот на Светите Кирил и Методиј, ќе се сретне и со Петков

Следно

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian