Новинарски здруженија: Владата со народни пари фаворизира одредени приватни медиуми

2 mins read

Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти мај, Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј.

Во рамки на посетата, присутни се новинари и медиумски работници на неколку медиуми за да известуваат за настанот.

„За изборот на овие приватни медиуми, кој е на трошок на буџетот на граѓаните, нема објаснување од страна на Владата кои се критериумите и зошто токму овие медиуми се поканети“, велат во заедничко соопштение Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинарите (ССНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ).

„Настрана фактот што владини посети на државен трошок треба да следат јавните медиумски сервиси, а не приватни медиуми, овој селективен пристап на Владата, без никакви критериуми, може да се толкува и како фаворизирање на конкретните медиуми. Немањето на транспарентни и јасни критериуми за тоа како е направен изборот кој медиум ќе известува за официјалната владина посета во Рим создава дискриминација во медиумскиот сектор и ги става медиумите во нерамноправна положба“, велат од новинарските здруженија.

„Користењето на јавни ресурси за да се стимулираат само поединечни медиуми на официјални посети во странски држави е непрофесионално и е на штета на медиумите, но и на граѓаните. Потребно е сите медиуми да имаат фер и транспарентен пристап до информации за да се зачува објективното известување и јавниот интерес во медиумските извештаи. Оваа практика на Владата ја спроведе и Собранието, кога пред две недели нетранспарентно и без критериуми избра приватен медиум за официјална посета во странство, со што станува јасно дека овие опасни процеси, карактеристични за едни други медиумски времиња, се враќаат и се закануваат повторно на медиумските слободи“, се вели во соопштението.

ЗНМ, ССНМ и СЕММ најавуваат дека за ова ќе ги известат сите свои партнери и меѓународни организации кои ги следат прашањата со независноста на медиумите и правата на новинарите во Македонија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Мистиката која го освоила Хитлер: Што се криело зад нацистичките тајни друштва?

Следно

Дваесет земји ветија дека ќе обезбедат оружје за Украина, изјави американскиот министер за одбрана

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian