Ковачевски: На средбата со Петков ќе разговараме за напредокот на разговорите меѓу министерствата за надворешни работи

1 min read

Со оглед на тоа што и бугарскиот премиер денеска е во Рим, ќе имаме средба на која ќе стане збор за напредокот на разговорите помеѓу министерствата за надворешни работи на двете земји, изјави премиерот Димитар Ковачевски по аудиенцијата кај папата Франциск во Ватикан во одговор на прашање во врска со очекувањата од средбата со Кирил Петков, јави известувачот на МИА .

Ковачевски рече дека со Петков имаат редовна комуникација која, како што рече, се одвива на најразлични теми.

-Денеска ние имавме состанок и со други официјални лица во Ватикан, со лица задолжени за меѓународни односи, со секретарот на Ватикан. Исто така, во текот на попладневните часови ќе имаме и средба со бугарскиот премиер. Јас и бугарскиот премиер имаме редовна комуникација која се одвива на најразлични теми и со оглед на тоа дека и тие денеска се во Рим, ќе имаме средба на која ќе разговараме за напредокот на разговорите помеѓу министерствата за надворешни работи, изјави Ковачевски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пит Дејвидсон се збогува со „SNL“: Здраво милиони луѓе кои гледаат само да видат дали ќе го спомнам Канје

Следно

Неколку улици во Скопје утре целосно ќе бидат затворени за сообраќај

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian