Коњ оставен на тераса во Дебар маало, згрижен во ЗОО Скопје

1 min read

Полицијата добила неколку пријави од граѓани дека во Дебар Маало има коњ на тераса од стан во напуштена зграда.

Од Зоолошката градина информираат дека коњот е згрижен кај нив.

-Колегите од Скопје ЗОО, заедно со директорот Кристијан Стаменов, МВР и инспектор на АХВ излегоа на терен и ја започнаа спасувачката мисија на коњчето кое за жал било врзано во руинираниот објект и оставено без храна и вода. Доцна вечерта коњот беше пренесен во Скопје ЗОО каде што ќе му обезбедиме ветеринарна грижа и најдобра нега. Апелираме да не се измачуваат овие најпрекрасни животни и што поскоро да се направи план на централно ниво за што поголема благосостојба на коњите, велат од Скопје ЗОО.

skopjeinfo.mk

Претходно

Полска го раскина договорот за гас со Русија

Следно

Комисијата за заразни болести ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian