ФОТО: Српскиот патријарх Порфириј пречекан во Скопје, црковните делегации се сретнаа во резиденцијата на архиепископот Стефан

1 min read

Српскиот патријарх Порфириј денеска пристигна во Скопје заедно со осум владици од Српската православна црква.

За утре е закажана заедничка утринска литургија со архиепископот Стефан и владиците на МПЦ-ОА, која ќе се одржи во Соборниот храм Свети Климент Охридски.

Српската православна црква и Патријархот Порфириј вечерва известија за посетата на Српската црковна делегација на Македонија.

Фото: Фејсбук/Патријарх Порфириј

Тие споделија и фотографии од пречекот на аеродромот во Скопје, средбата во резиденцијата на поглаварот на МПЦ-ОА во близина на скопското Кале и од хотелот каде се сместени.

Фото: Фејсбук / Патријарх Порфириј

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мбапе: За парите зборувавме пет минути, а за фудбалот неколку месеци

Следно

Дневен хороскоп за 24 мај: Влегувате во помирни води

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian