Бектеши: Бараме 900 милиони за враќање на долгови наследени од претходните влади

1 min read

Министерот за економија, Крешник Бектеши, вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека се бараат 900 милиони евра за враќање на долгови од претходните Влади.

„Како што објасни и министерот за финансии, и јас кажувам дека голем дел од овие средства се за враќање на долгови кои ги наследивме од претходните Влади“, рече Бектеши.

Тој додава дека дел од овие пари ќе бидат искористени за нови мерки, кои Владата ги подготвува со цел да им помогне на граѓаните и компаниите, а посебно на социјалните категории.

„Како што предвидовме, 100 милиони евра на почетокот на годината за помош за граѓаните, сега проектираме нови 80 милиони евра повторно како директна помош за граѓаните и компаниите. Ние работиме напорно, за да им помогнеме на граѓаните“, порача Бектеши.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | „Непрепознатлива“: Моника Белучи стана русокоса

Следно

Мбапе: За парите зборувавме пет минути, а за фудбалот неколку месеци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian