Жесток судир со навивачите на Хајдук во Хрватска: Полицијата употреби огнено оружје

1 min read

На автопатот помеѓу Загреб и Карловац во текот на ноќта дојде до големи нереди и судир помеѓу хрватската полицијата и навивачите на Хајдук, популарната „Торцида“ при што било употребено огнено оружје.

Според хрватските медиуми, во нередине учествувале неколку стотици навивачи и полицајци ,а ранети биле две лица откако полицијата употребила огнено оружје за да ја смири ситуацијата.
Притоа биле повредени и десетина полицајци, пренесуваат медиумите во Хрватска.

Хрватската полиција соопшти дека за време на организираното следење на 1.600 навивачи на Хајдук кои во Загреб пристигнале со автобуси, комбиња и со сопствени автомобили за да присуствуваат на дерби средбата против Динамо Загреб, при враќањето за Сплит, самоиницијативно застанале да автопатот А1 кој одморaлиштето „Десинец“ и со тоа го блокирале автопатот кон Карловац.

Притоа, тие се оглушиле на предупредувањата и наредбите на полицијата по што неколку стотици навивачи ги нападнале полицајците. Полицијата возратила употребивајќи и огнено оружје по што две лица биле ранети.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

246 сообраќајни прекршоци во Скопје

Следно

Кралицата Елизабета тајно им ги „отворила вратите“на украинските бегалци

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian