За Милан нема зима, новите инвеститори се подготвени да ги препородат „росонерите“

1 min read

Екипата на Милан која по пауза од 11 години се наоѓа пред освојувањето на титулата во Серија А, наскоро  ќе добие носи сопственици кои се подготвени да го вратат тимот во врвот на европскиот фудбал.

Како што пренесува „Ил Џорнале“, американскиот инвестициски фонд „РедБирд Капитал партнерс“ е најсериозен кандидат да го купи Милан кој моментно е во сопственост на инвестицискиот фонд „Елиот“.

Понудата на „РедБирд Капитал партнерс“ е далеку подобра од таа на инвестицискиот фонд од Бахреин, „Инвесткорп“ кој пак понуди 1,18 милијарди евра за купување на Милан.

Американскиот фонд понуди 1,3 милијарди евра за купување на Милан, а е подготвен да издвои 500 милиони евра за изградба на нов стадион и згора на тоа да биде активен во летниот преоден рок. Доколку дојде до договор, актуелниот сопственик, инвестицискиот фонд „Елиот“ ќе биде остане како малцински сопственик на акции.

Инвестирањето во спорт и во спортски екипи не е непознато за „РедБирд Капитал партнерс“ кој има акции во „Фенвеј спортс груп“ кој пак е сопственик на Ливерпул и на бејзбол тимот Бостон ред сокс, а поседува акции и во францускиот тим Тулуз.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

Следно

Скинати џебови: Ова се најголемите „трошаџии“ во хороскопот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian