Генерал Мили: Зголемена е опасноста од конфликт меѓу светските сили

1 min read

Генералот Марк Мили, претседател на Здружениот комитет на началници на штабови на американската армија, изјави дека е зголемен ризикот од голем конфликт меѓу светските сили, пренесе Тасс.

-Сега се соочуваме со две светски сили – Русија и Кина. Секоја од овие земји има значителен воен потенцијал и е немилосрдно решена да го промени сегашниот поредок заснован на правила, им кажа генералот Мили на дипломираните студенти на Воената академија Вест Поинт.

„САД влегуваат во свет што станува сè понестабилен. Светот во кој влегувате има потенцијал за голем меѓународен конфликт меѓу големите сили. Тој потенцијал расте, а не опаѓа“, рече генералот.

kurir.mk

Претходно

На ранч кај Мариа Дуда Дибиаџио: Животните како терапевти против анксиозност и депресија:

Следно

Дваесет возачи возеле без дозвола, а исто толку пијани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian