Украина тврди дека од почетокот на војната загинале 28.850 руски војници

1 min read

Генералштабот на Украина соопшти дека од почетокот на војната биле убиени околу 28.850 руски војници.

Украинскиот Генералштаб информираше за загубите на руската армија во периодот од 24 февруари до 21 мај. Се наведува дека досега се убиени 28.850 руски војници, од кои 150 во последните 24 часа.

Уништени се и 204 руски авиони, 169 хеликоптери, 1.278 тенкови, 3.116 оклопни возила, 596 топови, 201 ракетен фрлач и 93 системи за противвоздушна одбрана.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков вчера изјави дека досега се уништени 172 авиони на украинската армија, 125 хеликоптери, 952 беспилотни летала, 314 системи за противвоздушна одбрана, 3.168 тенкови и оклопни возила и 1.571 хаубици и минофрлачи.

kurir.mk

Претходно

Европската радиодифузна унија објасни зошто се поништени гласовите на жирито на шест земји на Евровизија

Следно

Де Брујне е играчот на сезоната во Премиер лигата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian