СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

1 min read

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници, кои првично се регистрирани во Англија, досега заразени се 80 лица.

Случаите се регистрирани во вкупно 12 држави. Првиот случај е потврден во Англија на 7 мај, а во последните две недели е раширен и во останатите 12 земји.

Потврдени случаи на мајмунски сипаници има во Шпанија, Португалија, Германија, Белгија, Италија, Шведска, Канада, САД и Израел.

Мајмунските сипаници се сродни со големите сипаници, помалку се преносливи и помалку смртоносни. Главната разлика во симптомите е во тоа што мајмунските предизвикуваат отекување на лимфните јазли, а големите не.

Глодарите, вклучително и оние кои се чуваат како домашни миленици, и мајмун може да го носат вирусот и да им го пренесат на луѓето.

kurir.mk

Претходно

Дали нè „прислушуваaт“ мобилните телефони заради реклами и дали сме самите виновни за тоа?

Следно

За октомвриските избори во БиХ пријавени 108 политички субјекти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian