Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска му порача на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека Анкара нема позитивно да гледа на членството на Финска и Шведска во Алијансата, доколку не соработуваат во борбата против тероризмот и други прашања.

Турското претседателство, исто така, во соопштението рече дека Ердоган ја поддржува политиката на отворени врати.

Во објавата на Твитер по разговорите меѓу двајцата лидери, Столтенберг истакна дека мора да се земе предвид загриженоста за безбедноста на сите членки на НАТО и дека разговорите мора да продолжат за да се најде решение.

kurir.mk

Претходно

Тренчевска од Берово најави поголема грижа за ранливите категории

Следно

Градски трговски центар: Нападната и ограбена возрасна скопјанка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian