Молдавија треба да се опреми по стандардите на НАТО, тврди британскиот министер за надворешни работи

1 min read

Лиз Трас, британскиот министер за надворешни работи, откри дека земјата започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно оружје во Молдавија за да ја заштити од Русија.

Таа рече дека сака да ја види земјата, лоцирана југозападно од Украина, „опремена според стандардите на НАТО“.

Молдавија во моментов не е членка на НАТО и постои загриженост дека таа би можела да стане мета на Владимир Путин по завршувањето на војната во Украина.

Во интервју за Телеграф, Трас рече: „Би сакал да ја видам Молдавија опремена според стандардите на НАТО. Разговараме за ова со нашите сојузници“. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Се запали магацински простор во Скопје кај старата фабрика „Комуна“

Следно

Пожар кај старата фабрика „Комуна“, горел пластичен отпаден материјал

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian