ВИДЕО | Петровска: Македонија бележи статус кво во унапредувањето на правата на ЛГБТИ

1 min read

ИЛГА-Европа ја објави Мапата на виножитото која укажува на тоа дека неколку земји кои беа водечки сили во унапредувањето на ЛГБТИ+ правата, годинава доживеаја пад од неколку места во рангирањето. Споредбено со извештајот и Мапата од претходната година, Македонија и оваа година се најде на 31 место (од 49). Ова се должи на неуспехот да се донесат промените во Законот за матична евиденција, како и Националниот акциски план за унапредување на правата на ЛГБТИ+ луѓето, нотираат од Коалицијата Маргини.

-Самиот збор толеранција значи нека некој нешто погрешно прави. Извештајот на ИЛГА Европа за 2021-та нашата земја бележи голем статус кво. Тоа според нас е големо назадување, со оглед на тоа што голем број на иницијативи, институциите не успеаја да ги донесат како закони, политики или мерки, а уште помалку да ги имплементираат, изјави во Утрински брифинг Елена Петровска од коалиција „Маргини“.

-Извештајот е обемен, но краток и дава препораки што институциите понатаму како приоритети треба да направат, додава Петровска.

Според Петровска ова е извештај кој што им дава рамка за работа на институциите, а не извештај кој што е општ или насочен кон промена на размислувањето на јавноста.

Целиот разговор погледнете го во видеото:

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што прави денеска: Владимир Петровиќ, актер

Следно

КРВАВO УТРО ВО НОРВЕШКИОТ ГРАД НУМЕДАЛ: Најмалку четири лица избодени со нож во случајни напади

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian