„Слободен печат“: Нема врата, рамки од сите страни

3 mins read

Во богатото печатено викенд-издание на „Слободен печат“ ќе можете да прочитате:

 

Хроника

Европска заедница – нова можност или стара замка: Македонија треба да се најде во новата чекалница за ЕУ?   

-Шанса Македонија не треба да ја игнорира идејата на францускиот претседател Макрон за формирање „Европска геополитичка заедница“, која претставува надополнување, а не алтернатива на процесот на пристапување во ЕУ, сметаат домашните познавачи на состојбите.

Еврокомесарот оствари средби со бугарскиот врв: Вархељи пак ќе се врати во Софија за да ги разубедува

Работиме на заемно прифатливо решение за да можеме да ги започнеме преговорите со РС Македонија и со Албанија со одржување меѓувладина конференција во јуни“, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархељи по одржаните средби со Радев, Петков и Генчовска.

 

Економија

Хигиената станува луксуз: Полудеа цените на тоалетната хартија

Драстичен скок на цената на целулозата, амбалажата, транспортот, струјата и гасот, се влезните компоненти што значително ги зголемија цените на тоалетната хартија

 

Свет

Последица од војната во Украина и големите долгови: Шри Ланка остана без пари, гориво и храна: Ќе умреме од глад!

Бесцелно е да ви говорам колку е тежок животот. Не знам како ќе издржиме и два месеца. За тоа време веројатно нема да бидеме тука, изјавила за Ројтерс продавачка во Коломбо.

Први контрамерки на Москва на експанзијата на НАТО: Финска веќе нема да добива руски гас

– Финската дистрибутивна компанија „Гасум“ ги извести корисниците дека ќе обезбеди гас од други извори преку гасоводот „Балтикконектор“

 

Скопје

 

Голем дефект ја „пресуши“ водата во Драчево и околните населби

Граѓаните беа револтирани поради фактот што толку долго трае отстранувањето на дефектот и на социјалните мрежи апелираа да се пуштат повеќе цистерни затоа што, според нив, оние што веќе кружеле низ населбите биле малку.

 

Спорт

 

Привршуваат подготовките на одбојкарската репрезентација на Македонија:

Павличевиќ: Одбојкарите ќе играат најдобро кога ќе биде најпотребно

– Одбојкарите ги одработуваат последните тренинзи пред настапот во Европската сребрена лига. На единствените две контроли, Македонија оствари половичен резултат, победа и пораз против Албанија.

 

Мозаик

Интервју со Билјана Клекачкоска, воскресија на филигранството:  Што е тоа што го тера пештерскиот човек од пред 75.000 години да се накити?


Мојот предизвик е секојпат да си играм, да преиспитувам, да откривам нови лица или, да речеме, нови фасети на еден скапоцен камен.

 

Утре и специјален прилог на осум страници „Културен печат“

 

Интервју со Емил Алексиев, куратор на изложбата на ликовниот уметник Димитар Кондовски

Кондовски остави неизбришлив, длабок и траен белег во времето

 

Разговор со Тина Иванов, директорка на Филхармонија

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Српската полиција провери 224 училишта, сите дојави за бомби биле лажни

Следно

Германија во јули ќе и ги испорача на Украина првите 15 тенкови „Гепард“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian