Симптоми кои укажуваат на недостиг на калциум во организмот

7 mins read

Недостигот на калциум може да предизвика проблеми со коските, мускулите и нервниот систем.

Најбезбедниот и најлесниот начин за лекување или спречување недостиг на калциум во организмот е да додадете повеќе калциум во вашата исхрана.

Хипокалцемијата, позната и како болест на недостиг на калциум, се јавува кога имаме ниски нивоа на калциум во крвта. Долготрајниот недостиг на калциум може да доведе до промени во забите, катаракта, промени во мозокот и остеопороза, што ги прави коските кршливи. Недостигот на калциум не може да предизвика рани симптоми, но без третман може да стане опасен по живот.

Симптоми на недостиг на калциум

Калциумот е од суштинско значење за многу телесни функции, така што недостигот може да има широко распространети последици, вклучително и за мускулите, коските и забите, како и за менталното здравје. Ако нискиот внес на исхрана е одговорен за недостигот, обично нема рани симптоми. На долг рок, едно лице може да доживее остеопенија или ниска густина на коските. Без третман, ова може да доведе до остеопороза или кршливи коски. Сепак, храната обично не е одговорна – недостигот на калциум е првенствено резултат на здравствени проблеми или третмани, какви што се откажување на бубрезите, отстранување на желудникот или употреба на одредени лекови, како што се диуретици.

Проблеми со мускулите

Луѓето што имаат недостиг на калциум во телото често може да почувствуваат симптоми што може да бидат минливи, како болки во мускулите, грчеви, болка во бутовите и рацете при одење или движење, вкочанетост и боцкање во рацете, стапалата и нозете, како и околу устата.

Екстремен замор

Ниското ниво на калциум може да предизвика екстремен замор, кој вклучува недостиг на енергија и општо чувство на летаргија, но и проблеми со спиењето. Заморот од дефицит на калциум може да вклучува и благи главоболки, вртоглавица и заматен вид – што се карактеризира со немање фокус, заборавеност и конфузија.

Симптоми на ноктите и на кожата

Ако во телото има недостиг на калциум подолго време, може да се јават симптоми како сува кожа, кршливи нокти, алопеција, егзема, псоријаза.

Остеопороза

Коските добро складираат калциум, но им треба високо ниво за да останат цврсти. Кога вкупното ниво на калциум е ниско, телото може да го пренасочи делот што треба да оди до коските, правејќи ги кревки и склони кон повреди. Со текот на времето премалку калциум може да предизвика остеопенија, намалување на минералната густина на коските. Ова може да доведе до остеопороза, што предизвикува разредување на коските и подложност на фрактури. Може да поминат години за да се развие остеопороза и други компликации предизвикани од недостиг на калциум.

Предменструални симптоми (ПМС)

Ниските нивоа на калциум се поврзани со потешкиот облик на предменструален синдром (ПМС). Учесниците во студијата од 2017 година пријавиле подобрено расположение и намалени стапки на задржување течности по земање 500 мг калциум дневно во текот на 2 месеци. Во 2019 година, истражувачите заклучиле дека ниското ниво на витамин Д и калциум во втората половина од менструалниот циклус може да придонесе за посилни симптоми на ПМС.

Проблеми со забите

Кога на телото му недостасува калциум, го црпи од извори како што се забите. Ова може да доведе до проблеми со забите, вклучувајќи почест кариес, кршливост, иритирани непца или слабеење на коренот на забот.

Депресија и недостиг на калциум

Некои докази сугерираат дека недостигот на калциум честопати е тесно поврзан со нарушувања на расположението, вклучително и депресија. Секој што се сомнева дека недостигот на калциум придонесува за симптоми на депресија, треба да се консултира со лекар. По проверка на нивото на калциум, вашиот лекар може да ви препорача додаток на калциум.

Дали дефицитот на калциум е честа појава?

Додека здравствените експерти допрва треба да утврдат колку е честа оваа појава, луѓето со поголем ризик од недостиг на овој минерал се лица во постменопауза, жени со аменореја или отсуство на менструација, лица со нетолеранција на лактоза како и луѓе што се на вегетаријанска или веганска исхрана.

Во САД, на пример, истражувањата покажаа дека девојчињата постари од 4 години, а особено тинејџерите, и момчињата на возраст меѓу 9 и 18 години, или двата пола на возраст над 51 година, исто така може да бидат изложени на поголем ризик од недостиг на калциум. Според процените објавени во 2015 година, 3,5 милијарди луѓе во светот се изложени на ризик од недостиг на калциум поради нискиот внес во исхраната. Во меѓувреме, во 2013 година истражувачи од Обединетото Кралство објавија дека недостигот на калциум е сè уште честа појава кај луѓето со хронични заболувања. Три години подоцна, истражувачите во Пакистан објавија дека меѓу 252 учесници на возраст од 18 до 51 година, 41 отсто пријавиле недостиг на калциум и витамин Д, а 78 отсто пријавиле симптоми во согласност со овие недостатоци, вклучувајќи болки во грбот, нозете и зглобовите. Главно, жените имаат помала веројатност да добијат доволно калциум од нивната исхрана отколку мажите. Многу жени имаат ниски нивоа без да знаат за тоа.

Третман и превенција

Најбезбедниот и најлесниот начин за лекување или спречување недостиг на калциум е да додадете повеќе калциум во вашата исхрана. Некои намирници богати со калциум се млечните производи како млеко, сирење и јогурт, грав, смокви, брокула, тофу, млеко од соја, спанаќ, житарки, јаткасти плодови и семки, вклучувајќи бадеми и семе од сусам.

Сепак, разговарајте со вашиот лекар пред да земете додатоци на калциум. Земањето премногу калциум, пак, се нарекува хиперкалцемија и може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни болести, камења во бубрезите и други сериозни здравствени проблеми. Кога недостигот е тежок или кога додатоците и приспособувањата на исхраната не постигнуваат доволни резултати, лекарот може да препише и инјекции со калциум.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Брејк на Бостон против Мајами во финалето на Источната конференција

Следно

Херсон ќе стане дел од Русија, тврди новиот гувернер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian