Русија од утре го прекинува природниот гас за Финска

1 min read

Руското снабдување со природен гас за Финска ќе биде прекинато од утре наутро, соопшти денеска финската државна енергетска компанија Гасум, откако нордиската земја одби да му плати на снабдувачот „Газпром“ во рубљи.

– Многу е жално што испораките на природен гас според нашиот договор за снабдување сега ќе бидат прекинати. Сепак, внимателно се подготвувавме за оваа ситуација и „нема да има прекини во мрежата за пренос на гас, наведе во изјава извршниот директор на Гасум, Мика Вилјанен.

kurir.mk

Претходно

Битиќи: Северна Македонија е доверлив партнер на инвеститорите

Следно

Весело во центарот на Скопје: „Матурска парада“ на плоштадот „Македонија“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian