Русија бара да се намали дипломатскиот персонал во Амбасадата на Словенија во Москва

1 min read

Вршителот на работите во словенечката амбасада во Москва бил повикан во руското Министерство за надворешни работи, каде му била врачена нота со која се бара намалување на бројот на вработени во амбасадата за четири лица, соопшти руското МНР.

Во соопштението на Министерството стои дека како одговор на „непријателските” чекори претходно преземени од Љубљана преку намалување на персоналот во руското дипломатско претставништво и влошувањето на условите за негова работа, на словенечкиот дипломат му била врачена нота со која се бара во рок од десет дена за четворица службеници да го намали дипломатскиот персонал на Словенечката амбасада во Москва.

„По принципот на реципроцитет донесена е одлука за корекција на условите за работа на словенечкото дипломатско претставништво, со оглед на ситуацијата во која се најде нашата амбасада во Љубљана”, додаваат од руското Министерство.

Словенечките власти на 5 април донесоа одлука за изедначување бројот на вработени во руската амбасада со бројот на вработени во словенечката амбасада во Москва.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Муцунски: ООУ „Блаже Конески“ добива енергетска фасада, а ќе биде и проширено

Следно

Ед Ширан и неговата сопруга станаа родители по вторпат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian