Петков го повика Радев: Свикајте го Советот за национална безбедност за преговорите со Македонија

1 min read

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална безбедност за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и Македонија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков рече дека бугарската влада нема да направи ништо без широка национална согласност и усогласено со коалицискиот договор на владејачката коалиција во земјата. Петков рече дека во Консултативниот совет за национална безбедност учествуваат сите партии, сите служби и претседателскиот кабинет и го повика Министерството за надворешни работи да достави извештај за состојбата на преговорите меѓу Бугарија и Македонија.

Тој побара за овој извештај да се расправа и на редовниот коалициски совет следната недела. Бугарскиот премиер потврди дека владата нема да направи ништо врз основа на надворешен притисок и пред целосно разбирање на ниво на коалициски совет, длабока дискусија во Консултативниот совет за национална безбедност и јасен и потврден став на највисокото тело во бугарскиот парламент. Според премиерот Петков, конечниот легитимен мандат на темата Македонија го има единствено Народното собрание на Бугарија и, како што рече, тоа треба да биде апсолутно јасно на целото бугарско општество и на надворешните партнери на земјата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Кејт Мидлтон беше главна ѕвезда на премиерата на „Top Gun: Maverick“

Следно

ОН предупредува дека не треба да се занемарат другите кризи во светот поради Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian