Џонсон вети фискална моќ за борба против зголемените животни трошоци

1 min read

Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека ќе мора да употреби фискални алатки за да им помогне на луѓето да се справат со зголемените животни трошоци во текот на следните месеци, споредувајќи ја задачата со поддршката што ја понуди владата за време на пандемијата на Ковид-19.

– Во месеците што следат ќе треба да го направиме она што го правевме претходно, ќе ја искористиме нашата фискална моќ што ја изградивме, што ја имаме, за да помогнеме, рече Џонсон.

– Ние повторно ќе ги заштитиме Британците како што правевме за време на Ковид, рече британскиот премиер.

kurir.mk

Претходно

Бектеши: Евтината тарифа од 22 до 7 часот нема да се менува

Следно

Несреќа на „Орце Николов“: Возач удрил во скопјанец и побегнал од местото

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian