ОН предупредува дека не треба да се занемарат другите кризи во светот поради Украина

1 min read

Високиот комесар за бегалци при ОН Филипо Гранди предупреди дека не смеат да се игнорираат кризите во другите делови на светот и луѓето на кои им е потребна помош поради хуманитарната и политичката криза предизвикана од војната меѓу Русија и Украина.

Гранди денеска присуствуваше на состанокот на Советот за надворешни работи на Европската унија.

Во изјавата за новинарите пред состанокот, Гранди рече дека во светот има кризи, не само во Украина, туку и на многу други места.

Гранди предупреди дека европските земји подоцна би можеле да направат многу поголеми трошоци доколку ја намалат помошта за други подрачја.

– Не смееме да ги заборавиме другите, рече Гранди, додавајќи дека украинската криза влијае на многу и онака кревки области како што се прехранбената сигурност, цените на енергијата, зголемените цени и нестабилноста.

Гранди нагласи дека, освен во Украина, треба да се интервенира во контекст на хуманитарни кризи и во многу други места како Африка, Блискиот Исток, Латинска Америка и Азија.

Тој додаде дека затоа веднаш по денешната средба ќе замине во Бангладеш за да дознае за состојбата на муслиманите Рохинџи во областа.

kurir.mk

Претходно

Петков го повика Радев: Свикајте го Советот за национална безбедност за преговорите со Македонија

Следно

ВИДЕО | Таткото на Матеј Периш со трогателен говор: Благодарам Белград, си одам дома со мојот син

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian