Официјално: Португалецот Дуарте од следната сезона во Вардар

1 min read

За следната сезона нов играч во Вардар ќе биде португалскиот интернационалец Жилберто Дуарте кој потпиша договор со актуелниот македонски првак. Тој игра на позицијата лев бек, а доаѓа од екипата на Монпелје од Франција.

Дуарте (197 см. 31 год.) е првиот Португалец што ќе настапува за Вардар. Со Монпелје играше сезонава во Лигата на шампионите и постигна 24 гола. Претходно има настапувано и за екипите на Порто (Португалија), Висла Плоцк (Полска) и Барселона (Шпанија).

Заедно со шпанскиот тим играше и на Ф4 турнирот во Келн во 2019 година кога Вардар ја освои втората и во финалето ја победи токму Барселона.

Покрај во напад Дуарте игра и во одбрана, со што ќе се засили и одбраната на „црвено-црните”. Дуарте има 91 настап за репрезентацијата на Португалија и постигнато 283 гола. Сезонава во францускиот шампионат постигна 34 погодоци, а лани постигна 50 гола.

Дуарте играше и на ЕП 2022 година за Португалија и постигна осум гола. Португалците не ја минаа првата фаза откако од нив подобри беа Холандија и Исланд. За новата сезона Вардар веќе ги потпиша средниот бек Божо Анџелиќ од Црна Гора и десниот бек Нејц Цехте од Словенија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Прегазен малолетник во скопско Трубарево

Следно

Зеленски е највлијателната личност на светот според анкетата на магазинот „Тајм“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian