Нови 11 случаи на мајмунски сипаници во Велика Британија

1 min read

Агенцијата за здравство на Велика Британија (УКХСА) идентификуваше 11 нови случаи на зараза со мајмунски сипаници, соопшти министерот за здравство Саџид Џавид.

Претходно агенцијата пријави девет случаи од 7 мај.

– УКХСА потврди 11 нови случаи на мајмунски сипаници во Обединетото Кралство. Утрово ги информирав министрите за здравство на Г7 за она што го знаеме досега, напиша Џавид на Твитер.

Тој додаде дека сите случаи се благи и потврди дека земјата купила дополнителни дози вакцини против мајмунски сипаници.

kurir.mk

Претходно

Нови 86 случаи со Ковид-19 и 87 оздравени пациенти

Следно

Градинарство и урбан живот – отворена нова пермакултурна градина во МКЦ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian