Муцунски: ООУ „Блаже Конески“ добива енергетска фасада, а ќе биде и проширено

1 min read

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, при посетата на ООУ „Блаже Конески“, порача дека се инвестира многу во овој образовен објект.

-За првпат од кога е изградено училиштето се инвестира во нова енергетска ефикасна фасада, а вредноста на проектот е над 100.000 евра и се смета како една значајна инвестиција во училиштето. На кровот на училиштето веќе се поставени фотоволтации, а со тоа внимаваме на енергетската ефикасност и училиштето за свои потреби ќе произведува електрична енергија, појасни Муцунски. 

Тој вети дека ќе биде  проширен и капацитетот на ова училиште.

-Во моментот вршиме проектирање за доградба на основното училиште. Веднаш по проектирањето ќе почнеме со изведба и ќе го прошириме капацитетот на училиштето, а од тоа најголем бенефит ќе имаат учениците од ова училиште, рече градоначалникот. 

Истовремено, во тек е постапка за промена на деталниот урбанистички план со кој веќе нема да има угостителски објект во близина на училиштето, а на истото место ќе се изгради нова детска градинка.

-Една од приоритетните градинки ќе биде токму тука, во Мичурин и жителите на овој дел од Општина Аеродром, заклучува првиот човек на општината. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Херсон ќе стане дел од Русија, тврди новиот гувернер

Следно

Русија бара да се намали дипломатскиот персонал во Амбасадата на Словенија во Москва

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian