Македонија ЃП чекаше 16 години за нова титула во Купот

1 min read

Денеска во финалето на Купот на Македонија екипата на Македонија ЃП триумфираше над Силекс по пенал серијата која ја добија „лавовите“ од Ѓорче Петров со 4:3.

На Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје немаше голови во регуларните 90 минути, ниту во двете продолженија.

Херој на Македонија ЃП беше голманот Христијан Стевковски кој успеа да одбрани два пенали.

Голот за победа и освојување на трофејот го реализираше Сефер Емини во петтата последна серија на удари од белата точка.

Ова беше втора куп титула во историјата на Македонија ЃП, првата ја освои во 2006 година. А Силекс кој ја бранеше титулата од минатата година, остана на три куп трофеи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Додик го смени својот став и го поддржа останувањето на ЕУФОР во БиХ

Следно

„Романтиката“ меѓу Џони Деп и неговата адвокатка е тактика: Еве зошто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian