Четири пливачи од Македонија на Светското првенство во Унгарија

1 min read

На состанокот на Управниот одбор на пливачката федерација одржан на 16 мај 2022 донесени се следните одлуки кои се однесуваат на настапи на репрезентацијата во пливање во повеќе категории и натпревари.

На претстојното Светско првенство во пливање кое ќе се одржи во Будимпешта, Унгарија, од 18 јуни до 3 јули ќе настапат Евгениј Поп Ацев во далечинско пливање, и Андреј Стојановски (пливање) кај мажите, а во женска конкуренција Ева Петровска (пливање) и Миа Блажевска Еминова (пливање).

Потоа, на Медитеранските игри кои ќе се организираат во Оран, Алир, од 25 јуни до 5 јули ќе настапат Андреј Стојановски и Ева Петровска.

И на Медитеранскиот КОМЕН Куп кој се одржува во Лимасол, Кипар, од 3 до 5 јуни ќе учествуваат Јован Јанковски, Никола Ѓуретановиќ и Сара Јанковиќ.

Одлуките се донесени врз претходно добиените предлози од страна на Одборот за пливање и далечинско пливање кои се водеа според одлуките, односно нормите пропишани од самиот одбор и од Националната пливачка федерација на Северна Македонија предводена од претседателот Горан Стојановски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Весело во центарот на Скопје: „Матурска парада“ на плоштадот „Македонија“

Следно

Утре почнува владеењето на Близнаците: Што значи за вашиот хороскопски знак?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian